Fala zimna: jakie są zagrożenia dla zdrowia?

telemedycyna

Spadek temperatury zmusza organizm do przystosowania się. Zwłaszcza serce będzie musiało podjąć dodatkowy wysiłek. U zdrowej osoby regulacja odbywa się bez problemu. Ale zimno może być niebezpieczne dla najbardziej wrażliwych. Jak się chronić?

Kiedy jest zimno, organizm wytwarza dwie reakcje, aby się chronić: produkować ciepło i jednocześnie starać się stracić jak najmniej. W grę wchodzą różne mechanizmy:  Mięśnie zaczynają się poruszać. Prosta czynność poruszania się, skakania lub biegania rozgrzewa ciało dzięki energii uwalnianej przez pracujące mięśnie. Drżenie i dreszcze, które są mimowolnymi skurczami mięśni, pomagają nam oprzeć się zimnu. Gęsia skórka jest odruchem obronnym skóry. Kiedy włoski unoszą się, tworzą ochronny puch. Instynktownie mamy też tendencję do zwijania się w kłębek, aby wystawić jak najmniejszą powierzchnię ciała na działanie zimna.

Zimno stanowi stres dla organizmu człowieka. W odpowiedzi mózg wydziela katecholaminy, neuroprzekaźniki, które wysyłają sygnał do naczyń krwionośnych, aby się skurczyły. W zimnym środowisku zjawisko wazokonstrykcji (zwężenie średnicy małych naczyń krwionośnych) zmniejsza przepływ krwi, a tym samym powoduje zmniejszenie utraty ciepła ze skóry. Kończyny są szczególnie wrażliwe na to zjawisko, czy to dłonie, czy stopy, mają dużą powierzchnię skóry. Ponadto, ręce lub stopy są oddalone od tułowia i jego głębokich organów, część ciała, które mechanizmy fizjologiczne zachować tak, że utrzymuje swoją temperaturę wewnętrzną blisko 37 ° tak długo, jak to możliwe, ze szkodą dla kończyn, które są mniej istotne dla przetrwania. Ponieważ naczynia krwionośne stają się węższe, serce będzie musiało podjąć dodatkowy wysiłek, aby napędzić krew w organizmie. To dlatego, gdy jest zimno, tętno wzrasta, ciśnienie krwi jest wyższe, a zużycie tlenu jest większe.

 

Hipotermia: niebezpieczna sytuacja

Te reakcje łańcuchowe mają tylko jeden cel: utrzymanie temperatury ciała na poziomie około 37 stopni. Jeśli spada poniżej 35 stopni, nazywamy to hipotermią. Poniżej 32 stopni funkcje życiowe nie są już właściwie zapewnione. Jeżeli osoba znajduje się w stanie hipotermii, na przykład po upadku do lodowatej wody, należy natychmiast zdjąć mokrą odzież, ogrzać ją kocami i gorącymi napojami oraz wezwać pomoc.

 

Zagrożenie dla serca w okresie zimna

Serce jest prawdopodobnie organem, który najbardziej cierpi z powodu zimna. Z powodu zwężenia naczyń krwionośnych, szybciej się męczy. W przypadku zwężenia kalibru tętnic wzrasta ryzyko rozerwania ściany tętnicy. Skrzep, który odrywa się w tętnicach wieńcowych, może spowodować zawał. W niskich temperaturach wzrost ciśnienia może mieć również poważne konsekwencje, takie jak udar mózgu lub pęknięcie tętniaka mózgu. W zimnie wzrost częstości akcji serca, ciśnienia krwi i zapotrzebowania na tlen może prowadzić do dekompensacji u osób z chorobami układu krążenia.

 

Zanieczyszczenie powietrza, dodatkowe ryzyko

Skutki zimna nasilają się podczas szczytów zanieczyszczeń. Zimą, kotły (zwłaszcza te, które działają na olej lub drewno) pracują z pełną wydajnością, uwalniając do atmosfery drobne cząsteczki, które wnikają głęboko w ciało. Dotyczą one nie tylko płuc, ale także serca i naczyń krwionośnych. W rezultacie wzrasta ryzyko zawału serca.

 

Tytoń + stres + zimno= wybuchowy koktajl

Palacze muszą być szczególnie czujni w niskich temperaturach, ponieważ palenie nasila skurcz naczyń krwionośnych, zwielokrotniając tym samym ryzyko zawału serca. Typowa sytuacja to zestresowana osoba wychodząca na mróz, aby zapalić papierosa. To najgorszy koktajl, ponieważ palenie i stres, podobnie jak zimno, powodują skurcz tętnic.

 

Zimno, nie dla astmatyków

Wystawione na działanie zimnego, suchego powietrza (zwłaszcza podczas szczytu zanieczyszczenia) oskrzela reagują skurczeniem się. Skurcz oskrzeli może wywołać atak astmy. Pierwszym środkiem ostrożności, jaki należy podjąć, jest zakrycie nosa i ust szalikiem, aby ogrzać wdychane powietrze. Kolejna rada: uprzedzaj okresy przeziębień, rozmawiając z lekarzem. Często wystarczy zastosować odpowiednie leczenie w odpowiednim czasie, aby uniknąć ataku astmy.

 

Ryzyko odmrożenia

Odmrożenia dotykają głównie dłoni i stóp. Palce u rąk i nóg stają się czerwone, obrzęknięte i bolesne, ale zmiana pozostaje powierzchowna. Odwrotnie, odmrożenie jest głębokim uszkodzeniem, które może prowadzić do amputacji. Aby zapobiec odmrożeniom, ważne jest, aby być dobrze wyposażonym i nałożyć na siebie warstwy ochronne. Na przykład: załóż jedwabne rękawiczki pod skórzane lub załóż dwie pary skarpet, upewniając się, że nie są one zbyt ciasne, aby nie utrudniać krążenia krwi. 

 

Zimno ułatwia krążenie wirusów

Zima sprzyja epidemiom ze swoim korowodem gryp, przeziębień, zapaleń żołądka i jelit oraz innych zapaleń oskrzeli. Lista, do której Covid-19 został dodany od początku 2020 roku. Przeziębienie sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów, zwłaszcza wirusów oddechowych. Zimne i suche powietrze wysusza i może uszkodzić błonę śluzową nosa, która jest naszą pierwszą barierą ochronną przed infekcjami dróg oddechowych. A ponieważ jest zimno, rzadziej wychodzimy na zewnątrz, wolimy pozostać w zamkniętych pomieszczeniach. Idealne warunki do przenoszenia wirusów. W tym kontekście lepiej rozumie się znaczenie gestów barierowych: kaszel i kichanie do łokcia, wydmuchiwanie nosa chusteczką jednorazową, regularne wietrzenie pomieszczeń, noszenie maseczki w celu ochrony siebie i innych, częste mycie rąk wodą z mydłem lub żelem antybakteryjnym, zachowanie dystansu. Te proste gesty i zachowania chronią nas przed Covid-19, ale także przed wszystkimi zakaźnymi mikrobami.

 

Aktywność fizyczna w zimnie

Praca na zewnątrz, to cię rozgrzewa! Jednak ćwiczenia fizyczne na mrozie wystawiają organizm na ciężką próbę. Organizm szybciej się męczy i odwadnia, ponieważ musi walczyć z zimnem i jednocześnie podejmować wysiłek fizyczny. Należy zachować ostrożność, szczególnie u osób z astmą oraz w przypadku chorób układu krążenia (wysokie ciśnienie krwi, przebyty zawał serca lub udar mózgu, itp.) Tym bardziej w czasie szczytu zanieczyszczeń, wieczorem czy rano. Aby się chronić, ważne jest, aby dobrze się ubrać, wybierając tekstylia, które są izolujące i zdolne do wchłaniania potu. Wełna, która pęcznieje pod wpływem wilgoci, nie jest najlepszym wyborem. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych należy powoli rozgrzewać się przez kilka minut. Twoje mięśnie i serce będą lepiej przygotowane do wysiłku. Rozgrzewanie spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry i mięśni, co zrekompensuje skurcz naczyń krwionośnych spowodowany zimnem. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu. Rzeczywiście, zimno wysusza ciało. Zasadniczo, dobre nawodnienie ułatwi pracę mięśni i utrzyma prawidłowe ciśnienie krwi. W zimie potrzebujemy wody tak samo jak w lecie. Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -5°C, lepiej unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Sport halowy ma również swoje zalety.

 

Dobre odżywianie i nawadnianie organizmu w zimnie

Trawienie wytwarza ciepło w organizmie. To pokazuje, jak ważna jest dobra dieta w okresach ekstremalnego zimna. Aby zapewnić paliwo, nie ma nic lepszego niż żywność o niskim indeksie glikemicznym, która ułatwia regularne uwalnianie glukozy (źródła energii) do organizmu, unikając "uderzeń paliwa". Ciemne makarony, rośliny strączkowe, chleb razowy, owoce i warzywa pasują do tego profilu. Zupy są idealne, ponieważ dostarczają witamin, minerałów i ciepła. Należy unikać alkoholu, grzane wino daje fałszywe poczucie komfortu. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co sprzyja utracie ciepła. Jego działanie podniesie mechanizm ochronny zwężenia naczyń krwionośnych. Zamiast wzrastać, temperatura ciała, obniża się o pół stopnia na każde 50 gramów spożytego alkoholu. Należy również pamiętać, że alkohol przyspiesza odwodnienie organizmu, które i tak jest już spotęgowane przez zimno. Obniża również próg czujności, co może być niebezpieczne w okresach ekstremalnego zimna.

 

Należy obserwować nasz organizm, jak radzi sobie z zimnem, czy wysyła nam sygnały. Jeśli nie czujemy się dobrze w mroźne dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego zimno może być szczególnie niebezpieczne dla serca?

Zimno powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co wymaga większego wysiłku serca w pompowaniu krwi. Może to zwiększyć ryzyko problemów sercowych, takich jak zawał lub udar. Palenie tytoniu w zimnie może dodatkowo zwiększyć to ryzyko.

Jak można zapobiec odmrożeniom podczas ekspozycji na niskie temperatury?

Aby uniknąć odmrożeń, należy odpowiednio się ubrać, używając izolujących i przewiewnych materiałów. Wskazane jest także noszenie kilku warstw, tak aby nie były zbyt ciasne. Warto również ogrzewać wdychane powietrze, np. zakrywając nos i usta szalikiem.

Jakie są ryzyka związane z aktywnością fizyczną na zimnie?

Ćwiczenia fizyczne na mrozie mogą być wyzwaniem dla organizmu, który szybciej się męczy i odwadnia. Dlatego należy zachować ostrożność, szczególnie u osób z astmą lub chorobami układu krążenia. Rozgrzewanie przed rozpoczęciem wysiłku jest kluczowe.

Tagi

hipotermia

Badania ankietowe od 4 zł.