Zmęczenie - sygnał ostrzegawczy
Rano masz problemy ze wstawaniem, wieczorem wracasz do domu wyczerpana, wyglądasz blado i trochę schudłaś. Należy powiązać wszystkie objawy, ponieważ zmęczenie często ma źródła fizyczne, ale także psychologiczne. Zdarza się jednak, że senność za dnia jest wynikiem pewnych dysfunkcji somatycznych. Jakim problemom zdrowotnym towarzyszy zmęczenie?
Zmęczenie czasami ma zakaźne pochodzenie
Zmęczenie może być oznaką wirusowego zapalenia wątroby, gruźlicy lub mononukleozy... ale także infekcji stomatologicznej, która jest niezwykle częsta i niekoniecznie łatwa do wykrycia przy braku bólu, nawet przez dentystę. Zaatakowany przez wirusy lub bakterie nasz organizm wytwarza w mięśniach toksyczne odpady, co może również tłumaczyć utrzymujące się czasem długo bóle i ogólne zmęczenie
Odwodnienie?
Odwodnienie organizmu to kolejny czynnik, który może przyczyniać się do uczucia zmęczenia. Dlatego ważne jest by pamiętać o nawadnianiu organizmu odpowiednią ilością płynów, najlepiej wodą mineralną, owocowymi lub ziołowymi herbatami lub naturalnymi sokami z warzyw lub owoców. Warto zwrócić uwagę na picie kawy, zawarta w niej kofeina to stymulant, który zwiększa koncentrację, jeśli pije się ją w odpowiednich ilościach. Jej nadmierne spożycie powoduje zmęczenie.
Zły sen?
Najbardziej prozaiczną , z zarazem najłatwiejszą do wyeliminowania przyczyną ciągłego zmęczenia w ciągu dnia jest niedostateczna ilość snu wynikająca z prowadzonego trybu życia. Potrzebujemy różnej ilości snu. Specjaliści twierdzą, że jeśli osoba przesypiająca określoną liczbę godzin dobrze się z tym czuje, to wszystko w porządku. Bo najważniejsze, aby sen przynosił odprężenie, a w ciągu dnia człowiek czuł się wypoczęty i wyspany. Jednak osoba, która spokojnie przesypia całą noc (przynajmniej siedem-osiem godzin), zapewniając organizmowi odpowiedni czas regeneracji, pomimo to odczuwa ciągłe zmęczenie i senność, powinna zgłosić się do specjalisty. Tego typu objawy mogą wskazywać na niebezpieczne zaburzenie nazywane hipersomnią.
Zmęczenie widoczne na twarzy
Zmęczenie bardzo często prowadzi do pojawienia się zmian trądzikowych i niedoskonałości. Zaburzona praca organizmu prowadzi do dysfunkcji układu nerwowego, co z kolei prowadzi do nieprawidłowej pracy hormonów. Wskutek tego na twarzy pojawiają się coraz to nowe wypryski, a także podkrążone oczy, skóra staje się szara i „papierowa”
Poważniejsza choroba
Zmęczenie, któremu towarzyszy utrata wagi, powinno zawsze prowadzić do konsultacji. Jeśli badanie krwi wykaże wysoki wskaźnik sedymentacji i liczbę płytek krwi, lekarz będzie kontynuował badania w celu wyeliminowania ryzyka raka. To samo podejrzenie dotyczy intensywnego zmęczenia mięśniowego, które w trakcie wysiłku ulega dziwnej poprawie. Inne przyczyny to niektóre poważne schorzenia neurologiczne (choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, miopatie...), jak również inne, mniej poważne, ale równie upośledzające, takie jak zespół bezdechu sennego. Osoba śpiąca może być budzona przez krótkie przerwy w oddychaniu do czterdziestu razy w nocy, co powoduje fragmentaryczny sen, który powoduje zmęczenie. Zmęczenie może być też objawem problemów z tarczycą. Ten narząd wydziela hormony, które odpowiadają za pracę prawie wszystkich narządów w organizmie. Zaburzenie równowagi hormonalnej wpływa na samopoczucie chorego. W przypadku nadprodukcji hormonów tarczycy (czyli nadczynności tarczycy) pojawia się uczucie zmęczenia, bezsenność, nerwowość, zaburzenia rytmu serca. Wśród problemów zdrowotnych, które objawiają się zmęczeniem wymienia się również: depresję, chorobę wrzodową i anemię.
Uważaj na leki
Przedłużające się zmęczenie zawsze powinno skłaniać do zadawania pytań na temat zabiegów, którym jesteśmy poddawani. Leki uspokajające, kortykosteroidy, leki przeciw nudnościom..., mogą być czynnikami powodującymi zmęczenie koniecznie zapytaj o to lekarza, który przepisuje Ci erecepty.
Zmęczenie: kiedy należy się skonsultować?
Dzwoni budzik, a Ty nie możesz wstać z łóżka? Czy cały dzień to niekończąca się walka o to, by mieć otwarte oczy? Jeśli ciągły brak energii psuje Twoją codzienną rutynę, być może nadszedł czas, aby udać się do specjalisty.
Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie istnieje rozwiązanie Twojego problemu. Po ustaleniu przyczyny, będziesz mógł uwolnić się od ogarniającego Cię zmęczenia.
Zmęczenie może mieć różne źródła, zarówno fizyczne, jak i psychologiczne. Może być spowodowane infekcjami (takimi jak wirusowe zapalenie wątroby, gruźlica, mononukleoza), odwodnieniem, niedostateczną ilością snu, dysfunkcjami somatycznymi, a nawet poważniejszymi schorzeniami (takimi jak niektóre choroby neurologiczne, zespół bezdechu sennego czy problemy z tarczycą).
Istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby poprawić ogólne samopoczucie. Warto zadbać o odpowiednią ilość snu, unikać nadmiernego spożycia kofeiny, regularnie nawadniać organizm, a także skonsultować się z lekarzem w przypadku utrzymującego się zmęczenia z towarzyszącymi objawami.
Jeśli zmęczenie utrzymuje się pomimo podejmowania działań na własną rękę, warto udać się do specjalisty. Szczególnie jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak utrata wagi, problemy ze snem, czy zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Lekarz może pomóc ustalić przyczynę zmęczenia i zaproponować odpowiednie leczenie.